בוחרים נתב – TD-W9980 לעומת VMG1312

TD-W9980בימים האחרונים פונים אלי אנשים רבים המתלבטים בנוגע לרכישת נתב VDSL, כששני המועמדים המובילים הם ה-TD-W9980 של חברת TP-LINK וה-VMG1312 של ZyXEL.

הסוגיה הבוערת ביותר בשאלות שאני מקבל היא התמיכה של ה-ZyXEL בטכנולוגית ה-Vectoring לעומת החוסר שלה ב-W9980.  סוגיה זו מתחדדת לאור העובדה שהמוצר של ZyXEL נחות בחלק מתכונותיו האחרות אל מול ה-TP-LINK.

כך למשל מהירות הרשת הקווית שלו נמוכה מזו של (100M לעומת 1G), הוא תומך רק בתדר 2.4Ghz לעומת תמיכה דואלית ב-W9980 ולעומת האפשרות להשתמש ב-9980 כנתב עצמאי (תוך הקרבת יציאת LAN אחת), עומדת היכולת הסלולרית של ה-ZyXEL.

מבלי להיכנס להבדלים שציינתי לעיל, שחלקם ניתן לפתרון על ידי הוספת ציוד נוסף (כמו סוויץ או נקודת גישה דואלית) – נושא ה-Vectoring, שרב הנסתר בו על הגלוי, הוא הקריטי ביותר.

בשלב זה, למרות שידוע שטכנולוגית ה-Vectoring מופעלת במספר מקומות בארץ, חברת בזק אינה מוכנה לספק שום הצהרה רשמית לגבי מידת הפריסה שלה ולגבי הניסויים שהיא עורכת בה.

חלק מהאיפול הזה נובע מסיבות מסחריות וחלק מסיבות רגולטוריות הקשורות לכוונה של משרד התקשורת להסיר את ההפרדות המבניות המוטלות היום על בזק.  הסרת ההפרדות, שתביא לאיחוד כוחות של בזק עם החברות הבנות YES ופלאפון – שווה לבעלי החברה (שאול אלוביץ') כסף רב ולפיכך פרסום מוקדם מדי של כוונות החברה, עלול להכשיל מהלך זה.

ZyXEL VMG1312יחד עם זאת, אם וכאשר תופעל טכנולוגית ה-Vectoring, ברור שמהירות החיבור לאינטרנט של לקוחות בזק תשתפר.

כך למשל, אם לקוחות ה-VDSL של בזק וספקיות השוק הסיטונאי (אקספון, 012 וכד') משלמים היום על חיבור של 100M ובגלל המגבלות הטכניות של בזק הם מקבלים סביב 60M, הפעלת וקטורינג (שוב – אם וכאשר) תעלה את המהירות של לקוחות אלה לקרוב מאוד ל-100M.

כלומר בשורה התחתונה, בשיקול שבין ה-W9980 ל-VMG1312 על הצרכן לבחון מה חשוב לו יותר – נושא ה-Vectoring או מהירות הרשת הפנימית – הן הקווית והן האלחוטית.  אם הפוטנציאל של טכנולוגית ה-Vectoring קורץ יותר, ברור שה-ZyXEL הוא הבחירה המועדפת – מצד שני אם מהירות של 60M מספיקה, כנראה שה-W9980 הוא הבחירה המתאימה יותר.

במאמר מוסגר אפשר להגיד שגם אם בסופו של דבר הבחירה נופלת על המוצר של חברת ZyXEL, עדיין אפשר – תמורת סכום כסף נוסף – לשדרג את יכולתו ולהביא את הרשת הביתית לתכונות של ה-W9980.

כך למשל על ידי הוספת SWITCH התומך ב-1G (עלות של כ-100 שקל) אפשר לשדרג את הרשת הקווית ועל ידי נקודת גישה דואלית התומכת ב-1G (כ-400 שקל) אפשר לשדרג גם את היכולת האלחוטית

מצד שני כדאי לזכור שלהוסיף וקטורינג ל-W9980, גם היא משימה אפשרית – זאת על ידי רכישת מודם VDSL התומך בוקטורינג ושימוש ב-W9980 כנתב נטו.

7 תגובות לפוסט “בוחרים נתב – TD-W9980 לעומת VMG1312”

 1. האם יש לקנות מודם VDSL עם וקטורינג ? ( בלי צורך לשמש כנתב או כקצה וואי פיי ).

 2. השאלה אינה ברורה, מה עוד שבשוק לא זמינים מודמים VDSL נטו.

 3. תודה על המידע, אני מחפש מודם VDSL שתומך ב-VECTORING (ללא יכולות ROUTING ו\או WIFI, פשוט מודם נטו).
  יש לך מושג אם אפשר להשיג כזה? איפה? למה אין זמינות של המכשירים האלה למשל באמזון?

  תודה

 4. לא ניתן להשיג מודמים VDSL נטו – אף חברה לא יצרה כאלה באופן מסודר. האפשרות היחידה שיש היא לרכוש נתב VDSL ולהפוך אותו ל-BRIDGE.

 5. התקנתי את ה- 9980 עם ספקית בזק בינ"ל, החיבור היה פשוט ומהיר ואני מקבל ממנו Mbps80 הורדה וMbps3 העלאה.
  הכל ניגן חלק במשך כחודשיים, כולל סטרימינג מכל מיני אתרים וסרטוני 4K ביוטוב.
  לפני שבוע התחברתי לסלקום TV וכל השידורים מקרטעים ונתקעים, בדיקת מהירות שעושה הממיר של סלקום יוצאת תקינה, הממיר מחובר בכבל לנתב.
  אין לי מושג למה בכל מקום אחר המהירות טובה ורק במייר של סלקום יש תקיעות…
  רעיונות לפתרון התקלה? מישהו נתקל במשהו דומה?

 6. אבי מנשה בתאריך 9 באפריל, 2016 בשעה 12:08

  רכשתי את ה9980 והתחברתי דרך טריפל סי על תשתית בזק (vdsl40m)
  הראוטר מעבד כל הזמן את התשתית של בזק והתשובה שאני מקבל הא: טיםלנו ב vectoring וזה לא יקרה שוב.
  מה ניתן לעשות?

  תודה

 7. אבירם בתאריך 13 באפריל, 2016 בשעה 00:01

  גם אני עם 9980 בהתחלה הייתי עם 018 והיו המון ניתוקים, מאחר וה9980 חדש החלפתי את ספק הבאנדל ל 013 .
  לאחר יום שהנתב היה מחובר שוב ניתוק של שבוע ללא אינטרנט .
  היום היה אצלי טכנאי שאמר שהסנכרון של הDSL בנתב לא תקין.
  בתמיכה של בנדא מגנטיק בקשו ממני לבדוק עם בזק אם קיים וקטורינג באזור שלי
  בבדיקה של נטוויזיון מול בזק הוקטורינג אמרו שבחיבור שלי הוא אינו מופעל.
  חזרתי בערב הביתה וחברתי את הנתב והחיבור DSL חזר למרות נפילה רגעית של הסנכרון לקראת השעה 12 בלילה.

השארת תגובה