[Reviews/VMG1312/includes/inc_head.htm]

NetCHEIF Articles

  דף הבית | פורום | בלוג | צור קשר | חיפוש | אודות

 

סקירת נתב ה-VDSL דגם VMG1312 של חברת ZyXEL

תאריך הסקירה: יוני 2015
מאת: לביא שיפמן

הקדמה

רפורמת השוק הסיטונאי, המאפשרת לספקי אינטרנט בישראל (ISP), להציע שירות משולב של תשתית וחיבור אינטרנט, יצרה ביקוש עצום לנתבים המשלבים בתוכם מודם התומך בתשתית VDSL. 

הערה: במסגרת סקירה זו, ומטעמי נוחות, אני מכנה מכשירים משולבים הכוללים נתב ומודם VDSL בשם "נתב VDSL".  נתב שאינו כולל מודם יכונה על ידי "נתב אוניברסלי".

הביקוש האמור נובע מקוצר ראיה של מתכנני הרפורמה במשרד התקשורת, שבמקום להביא לכך שהתשתית הסיטונאית של בזק תגמר בשקע רשת (RJ45), החליטו שהיא נגמרת בשקע הטלפון.  אם משרד התקשורת היה מחייב את בזק לספק ללקוחות השוק הסיטונאי מודם VDSL, היו נחסכות הרבה מאוד התרוצצויות וקשיים.

כיוון שמשרד התקשורת לא עשה כך, לקוחות הבוחרים להתנתק מבזק ולעבור במסגרת הרפורמה לאחד ה-ISP, נדרשים להחזיר לבזק את נתב ה-VDSL שקיבלו בהשאלה ואם לא יעשו כך יקנסו, לכל הפחות, ב-200 שקל. 

בדומה לכך, גם מצטרפים חדשים, שלא היו לקוחות של בזק קודם לכן, זקוקים לנתב VDSL ואלה מסופקים על ידי ה-ISP בהשאלה או במחיר מוזל. 

הביקוש הגובר לנתבי VDSL, הן מצד ה-ISP והן מצד לקוחות פרטיים המעוניינים להשתחרר משירות ההשאלות, יצר בשוק וואקום של נתבי VDSL.  כתוצאה מכך יבואנים רבים, שנמנעו מהשקעה בתחום זה בעבר, מתחילים להציג מוצרים כאלה בשוק החופשי. 

אחת החברות הראשונות שקפצה על עגלת הביקוש היא חברת ZyXEL, שבאמצעות המפיצה הבלעדית שלה בארץ - חברת Quality Bytes, החלה למכור בחנות פלונטר את נתב ה-VDSL דגם VMG1312, זאת במחיר של 470 שקל

ZyXEL היא חברה טייוואנית שהוקמה ב-1989, אשר מעסיקה היום כ-2,100 עובדים הפזורים בכ-30 סניפים הממוקמים באסיה, אירופה וארה"ב.  הקף המכירות השנתי של החברה עומד על כ-$750M והיא מתמקדת בפיתוח ושיווק של מוצרי תקשורת לקשת רחבה מאוד של לקוחות – חברות טלקומוניקציה גדולות בתחום ה-xDSL, ספקיות אינטרנט (ISP), אינטגרטורים של פתרונות תקשורת לעסקים בינוניים (SOHO) וכמובן – לקוחות ביתיים.

 

תכונות ומאפיינים עיקריים של ה-VMG1312

יציאות קוויות ותמיכה ב-IPv6:  הנתב כולל 4 יציאות LAN הפועלות במהירות של 100Mbps והוא תומך באופן מלא ב-IPv6.

מודם ה-VDSL:  הנתב כולל מודם VDSL2 התואם לרשת הבזק (פרופיל 17a בתקן G.993.2) ותומך ב-Vectoring (תקן G.993.5).  מודם זה פועל גם במהירויות נמוכות יותר ותומך ב-+ADSL2. 

DUAL WAN:  במידת הצורך, ועל מנת לשמור את ההשקעה בנתב זה, ניתן להמיר את יציאת LAN 4 של הנתב ליציאת WAN ולהשתמש ב-VMG1312 עם מודם ADSL/VDSL נפרד.  יש לשים לב שלא ניתן להשתמש במודם כבלים כיוון שה-VMG1312 אינו תומך בחייגן כבלים או בחיבור DHCP.  על פניו נראה ששני מנגנוני ה-WAN - מודם ה-VDSL ויציאת ה-LAN המשמשת כ-WAN, פועלים במקביל.

יכולת אלחוטית:  ה-VMG1312 תומך בתקן N במהירות 300Mbps בתדר 2.4Ghz בלבד ועושה זאת תוך שימוש בשתי אנטנות פנימיות.  המשמעות היא שנתב זה מקוטלג כ-N300.  מבחינת מנגנוני האבטחה האלחוטית, ה-VMG1312 תומך ב-WEP, ב-WPA וב-WPA2 וכולל מנגנון WPS.  ה-VMG1312 גם תומך ב-WDS, כך שמידת הצורך ניתן להשתמש בו כ-repeater אלחוטי.

Guest Zone:  הנתב VMG1312 תומך ב-4 סביבות אלחוטיות נפרדות (SSID) - אחת ראשית ו-3 נוספות המיועדות לאורחים.   ניתן לבצע הפרדה מלאה בין הסביבות האלחוטיות השונות ולמנוע גישה מהאחת אל השניה.  בנוסף, ניתן לקבוע לכל SSID את מספר חיבורים המקסימאלי שיתמכו על ידו ורוחב הפס המוקצה לו - הן בערוץ העולה והן ביורד.

מנגנון ה-NAT והפנית PORT-ים:  מנגנון ה-NAT של ה-VMG1312 מאפשר לבצע הפנית פורטים ב-3 דרכים שונות - Port Forwarding (כלומר הפנית פורט או טווח פורטים לכתובת IP ספציפית), Port Triggering (כלומר הפנית פורט או טווח פורטים לכל טווח כתובות ה-IP של הנתב)  ו-Applications (המאפשר להפנות פורטים קבועים מראש לפי רשימה סגורה של כ-50 אפליקציות ושרתים שונים).  בנוסף קיימת תמיכה ב-UPNP וב-DMZ.

מנגנון ה-DHCP:  כתובת ברירת המחדל של הנתב היא 192.168.1.1 והנתב מחלק כתובות בטווח 100 עד 254 עם זמן השאלה (lease) של 24 שעות.  כל הפרמטרים הללו ניתנים לשינוי ובנוסף ניתן לקבוע למחשבים כתובת IP קבועה המתבססת על כתובת ה-MAC של כרטיס הרשת.

כניסת USB:  לנתב כניסה אחת בתקן USB 2.0 התומכת בהתקני אכסון חיצוניים או במודמים סלולריים.  במידה ומחברים לכניסת ה-USB מודם סלולרי - 3G או LTE - הוא נכנס לפעולה בעת שחיבור ה-VDSL מתנתק (Fail Over).  כשחיבור ה-xDSL חוזר לפעולה, המודם הסלולרי מתנתק באופן אוטומטי.  בתמונה משמאל, בטור השמאלי, ניתן לראות שחיבור ה-xDSL מנותק ושבמקומו החיבור מתבסס על מודם 3G.  את רשימת המודמים הנתמכים על ידי נתב זה ניתן למצוא כאן.

גישה לנתב:  הגישה לנתב נעשית, כרגיל, באמצעות שם משתמש וסיסמא.  ברירת המחדל של ZyXEL היא admin לשם משתמש ו-1234 לסיסמא.  באמצעות התפריטים ניתן לשנות את סיסמת הניהול ובמידת הצורך, אף להוסיף משתמשים נוספים.  משתמשים אלה יכולים להיות בדרגת מנהלים (administrators) או בדרגת צופים (users). 

גישה מרחוק (Remote Access):  אל הנתב VMG1312 ניתן לגשת גם מרחוק, דרך רשת האינטרנט, באמצעות פורט 80.  אל הנתב ניתן לגשת מרחוק גם ב-TELNET ובמידת הצורך אפשר לשנות את פורטי הגישה.  כמו כן ניתן לקבוע רשימת כתובות IP שרק שרק מהן יהיה אפשר לגשת אל הנתב.

DNS דינמי:  הנתב תומך ב-7 שירותי DNS דינמיים, חלקם בתשלום וחלקם חינמיים.  בין שאר המנגנונים שנתמכים ניתן למצוא את DynDNS.org, את NO-IP וכן שורה של שירותים פחות מוכרים כמו ZoneEdit ו-http://freedns.afraid.org.

הגבלת גישה ושימוש (ACCESS CONTROL ו-Parental Control):  מנגנון הגבלת הגישה של ה-VMG1312 פועל ברמת כתובת ה-MAC ומאפשר לקבוע "רשימה לבנה" (white list) או "רשימה שחורה" (black list) של עד 32 כתובת IP שלהן תהיה או לא תהיה גישה לרשת האינטרנט.  בנוסף, קיים בנתב מנגנון "בקרת ההורים" המאפשר לקבוע לוחות זמנים (ימים ושעות) בהן תתאפשר למחשבים המחוברים לנתב, גישה אל רשת האינטרנט. 

תעדוף תעבורה (QOS):  מנגנון ה-QOS של ה-VMG1312 פועל רק בכיוון ה-upload אל רשת האינטרנט.

עדכון קושחה:  ניתן לעדכן הן את קושחת הנתב והן את רשימת מודמי ה-3G/4G שה-VMG1312 תומך בהם.  את בדיקת זמינות הקושחות יש לבצע ידנית באתר של חברת ZyXEL.  

סטטיסטיקות, סטטוס ו-LOG:  ה-LOG של ה-VMG1312 הוא מפורט ביותר ומספק אינפורמציה על שלל המנגנונים של הנתב.  בנוסף, מסופקות סטטיסטיקות תעבורה מפורטות מרמת ה-xDSL ועד לרמת פורט ה-LAN הבודד.

מנגנון עזרה (HELP):  הקושחה אינה כוללת מנגנון HELP מובנה אך מדריך המשתמש (שיש אליו LINK בסוף הסקירה) מפורט מאוד ומחזיק כמעט 400 עמודים

זמני טעינה ו-REBOOT:  כמעט כל שינויי ההגדרות ב-VMG1312 מתבצעים באופן מיידי ולא נדרש תהליך BOOT ארוך על מנת שהן יכנסו לפעולה. 

תמיכה ב-DD_WRT:  נכון למועד הבדיקה, אין לנתב זה גרסת DD_WRT.

סימולאטור (SIMULATOR):  לנתב זה אין סימולאטור המאפשר להתנסות ולהכיר את תפריטי הנתב בסביבת האינטרנט.

 

מה מגיע בקופסא

הנתב שקבלתי לבדיקה, באדיבות חברת Quality Bytes ופלונטר, מגיע באופן לא שגרתי בקופסת קרטון פשוטה עליה מוטבע בצבע שחור שם החברה והדגם. 

על הקופסא ניתן למצוא מדבקה לבנה הכוללת את הדגם של הנתב, מספרו הסידורי ושתי כתובות ה-MAC שלו - לממשק הקווי ולממשק האלחוטי.

הקופסא עצמה מכילה את הנתב עצמו, שנאי כח (12V/1A), כבל רשת צהוב (4 גידים בלבד) וכבל טלפון אפור.  בנוסף ניתן למצוא בה תעודת אחריות, פוסטר התקנה מצוייר ותקליטור הכולל מדריך להתקנה מהירה, מדריך משתמש מפורט ואשף (wizard) המסייע בהתקנה הראשונית של הנתב.

הצבע השולט בנתב הוא שחור ובחלק התחתון ובצדדיו ניתן למצוא מספר רב של חורי אוורור.  הנתב ניצב על רגליות גומי מסיביות המשאירות מרווח של כמעט ס"מ שלם בינו לבין המשטח.  גובה חריג זה משפר את זרימת האוויר סביב הנתב ומסייע בקירורו. 

בצד האחורי של הנתב ממוקמת מדבקה גדולה עליה מודפס מספר הדגם, מספרו הסידורי כתובת ה-MAC, ה-SSID של הממשק האלחוטי, סיסמת ה-WPA2 וכן פרטים על צריכת החשמל וה-FCC ID שלו.

גודלו של הנתב הוא 19 ס"מ על 12 ס"מ  ומכיוון שאנטנות ה-WiFi שלו הן פנימיות, גובהו (כולל הרגליות היחודיות) הוא רק 4 ס"מ. 

בחלקו האחורי של הנתב ניתן למצוא (מימין לשמאל) את הממשקים הבאים:

 • כפתור לכיבוי המנגנון האלחוטי והפעלת מנגנון ה-WPS.

 • מפסק לכיבוי והדלקת הנתב.

 • כניסת מתח.

 • כפתור RESET.

 • כניסת USB.

 • 4 כניסות LAN בממשק RJ45.

 • כניסת DSL בממשק RJ11.

 

מבנה פנימי

על מנת לפתוח את ה-VMG1312 יש לשחרר 2 ברגי פיליפס פשוטים הנמצאים בתחתית הנתב.    

כפי שניתן להבחין בצילום משמאל, ה-VMG1312 מבוסס לוח ראשי עליו מולחמים כל הרכיבים. (לחיצה על הצילום תציג אותו ברזולוציה מלאה). על הלוח ניתן להבחין במרכיבים העיקריים הבאים:

 • בחלק התחתון של התמונה, שהיא בפועל חזית הנתב, ניתן להבחין ב-9 נוריות LEDמשמאל לימין:

  = נורית Power ירוקה הדולקת באופן קבוע כאשר הנתב פועל.  בזמן איתחול (reset) נורית זו מהבהבת.

  = 4 נוריות LAN ירוקות המציינות אם לפורט הרלוונטי בחלק האחורי של הנתב מחובר כבל רשת פעיל.

  = נורית WLAN ירוקה המציינת שהחיבור האלחוטי פעיל.

  = נורית DSL צהובה המציינת שקיים סינכרון אל רשת ה-VDSL.  במקרה של סנכרון לרשת ADSL, היא תאיר בירוק.

  = נורית Internet ירוקה המציינת שהחיבור אל ה-ISP פועל באופן תקין.

  = נורית USB ירוקה המציינת אם מחובר לנתב התקן USB.

  הערה: כל הנוריות, פרט לנורית ה-power מהבהבות בזמן פעולתו של הנתב ולמי שזה מפריע, ניתן דרך תפריטי הנתב, לכבות את כל הנוריות.

 • בחלק העליון של התמונה,ניתן להבחין בחיבורים ובמפסקים הבאים (מימין לשמאל) -- כניסת xDSL (אפורה), 4 כניסות LAN (צהובות), כניסת USB, כפתור RESET, כניסת מתח, מפסק ON/OFF וכפתור משולב להפעלת מנגנון ה-WPS וכיבוי/הדלקה של המנגנון האלחוטי.

 • הרכיב העיקרי עליו מתבסס הנתב הוא ה-BCM63168 של חברת Broadcomm הנמצא מתחת ללוחית הקירור במרכז התמונה.  לוחית זו מולחמת ישירות אל הלוח האלקטרוני וניתן להסירה רק על ידי שימוש במלחם.   ה-BCM63168 הוא מעבד מוכלל (SoC), הפועל בתדר של 400Mhz, המנהל את מנגנון ה-xDSL, מנגנון ה-NAT וכניסות ה-LAN.  מרבית נתבי ה-VDSL המודרניים עושים שימוש ברכיב זה וניתן למצוא אותו גם ב-DSL-7850U אותו סקרתי בעבר.

 • ה-BCM631368 כולל רכיב אלחוטי אינטגרלי (המכונה BCM435f) המנהל את תקשורת ה-WiFi.  רכיב זה תומך בתקן N במהירות של עד 300Mbps.  בתמונה משמאל ניתן לראות את שני כבלי ה-RF, המולחמים ישירות אל הלוח, אשר  מתחברים אל האנטנות.  ניתן להבחין באנטנות אלה בשני צידי המארז, אשר על פי דף המידע של הנתב, הן בעלות  שבח (gain) של 3dBi.

 • מתחת ל-BCM63168 ניתן למצוא את הרכיב W9751G6KB של חברת Winbond.  זהו רכיב ה-RAM של הנתב המספק נפח של 64MB. 

 • רכיב ה-Flash Memory, המכיל את הקושחה של הנתב, מבוסס על ה-MX30LF1G08AA של חברת Macronix.  נפחו של הרכיב, הנמצא בצדו האחורי של הלוח ואינו נראה בתמונה, הוא 128MB. 

 • לצד 4 כניסות ה-LAN אפשר לראות הכנה לכניסת WAN עצמאית.  במידה וחברת ZyXEL היתה בוחרת ליישם כניסה זו, היה בידינו נתב Dual WAN.

 

התקנה והגדרות ראשוניות

התקנת ה-VMG1312 אינה שונה מהתקנת כל נתב VDSL אחר.  בשלב ראשון יש לחבר את כבל הרשת הצהוב בין המחשב לבין אחת מיציאות ה-LAN של הנתב.  בשלב השני יש לחבר את כבל הטלפון בין כניסת ה-RJ11 האפורה בגב הנתב אל פילטר ה-ADSL.  בשלב השלישי יש לחבר את ספק הכוח לכניסת המתח של הנתב וללחוץ על כפתור ה-POWER.

תהליך האתחול הראשוני של ה-VMG1312 לוקח כשתי דקות ולאחריו, אם הכל עובד כשורה תדלקנה שלוש נוריות - נורית ה-power, נורית ה-DSL ונורית כניסת ה-LAN אליה מחובר המחשב.  עתה ניתן, באמצעות דפדפן, להיכנס לכתובת 192.168.1.1 ולהקליד את שם המשתמש וסיסמת ברירת המחדל (admin/1234).

בשלב זה יוצג אשף (wizard) בן מספר שלבים שבאמצעותו יבוצעו ההגדרות הראשוניות של הנתב:

 1. שלב 1 - החלפת סיסמת ברירת המחדל וכניסה מחודשת, באמצעות הסיסמא החדשה, אל תפריטי הנתב

 2. שלב 2 - עדכון אזור הזמן בו ממוקם הנתב

 3. שלב 3 - הגדרת שם המשתמש והסיסמא של ספק האינטרנט (ISP)

 4. שלב 4 - ביצוע הגדרות בסיסיות של מנגנון ה-WiFi

בסיום שלבי האשף תוצג מפה גרפית, כדוגמת זו המופיעה משמאל למעלה, הכוללת את פרטי כל ההתקנים המחוברים לנתב ואת מצב החיבור אל רשת האינטרנט. 

במסך זה ניתן ללחוץ על כל אחד מההתקנים ובחלון שנפתח להגדיר לו שם ספציפי, לשנות את ה-icon שלו ולקבוע את כתובת ה-IP שלו במנגנון ה-DHCP.  באמצעות מפה זו ניתן לבחון את מצב החיבור לרשת האינטרנט - קו ירוק מהמודם אל כדור הארץ = מחובר, קו אדום = מנותק.

לחיצה על החץ המצביע ימינה תציג מידע מפורט על הסטטוס של הנתב, חיבור ה-WAN, חיבורי ה-LAN, החיבור האלחוטי וכד'.  דוגמא לתמונה כזו ניתן לראות משמאל.

 

בדיקת ביצועיים

מדידת ביצועי ה-VMG1312 נעשתה באמצעות תוכנת iperf ובמתודולוגיה המתוארת בפרק "כיצד נבדקים הביצועים של נתבים" במדריך הזה.  

בדיקת הביצועים של ה-VMG1312 בוצעה באמצעות כרטיסי הרשת וההתקנים האלחוטיים הבאים:

 • כרטיס פנימי מסוג Ultimate-N 6300 המותקן במחשב Lenovo X61s

 • כרטיס רשת בממשק USB של חברת TP-LINK מדגם TL-WN722N המבוסס על אנטנה חיצונית

 • טלפון חכם Nexus 5 (דגם 2013) עם Android 5.1.1

 • טאבלט Nexus 7 (דגם 2013) עם Android 5.1.1

כל הבדיקות בוצעו בגרסאות הקושחה וה-DRIVER-ים המעודכנים ביותר, תוך שימוש במאפייני ברירת המחדל של הנתבים והכרטיסים.

בבדיקה הקווית נמדדה מהירות ממוצעת של 94.6Mbps.  זוהי תוצאה אופיינית וצפויה לחיבור של 100M.

בטבלה המופיעה להלן ניתן לראות את תוצאות בדיקות המהירות האלחוטית של ה-VMG1312. 

כל התוצאות בטבלה הן ב-Mbps.

  מיקום A מיקום B מיקום C מיקום D מיקום E
Ultimate-N 6300 80.8 69.4 27.2 31.9 10.2
TL-WN722N 52.9 52.7 22.0 20.9 6.1
Nexus 5 51.8 33.3 11.5 5.4 0.3
Nexus 7 52.2 43.7 31.4 9.8 6.3

בדיקת הביצועים האלחוטיים מעלה שה-VMG1312 הוא נתב 300Mbps קלאסי המציג מהירויות התואמות לאלה של נתבים אחרים מסוג זה.

הערה: בדיקות הביצועים נערכות בדירה הממוקמת בבית משותף, בסביבה עירונית צפופה, הכוללת למעלה מ-10 רשתות אלחוטיות אחרות, המשדרות בכל הערוצים של תדר 2.4Ghz.  בסיטואציה מעין זו קשה מאוד להעריך את כמות הרעש האלקטרומגנטי ומידת ההשפעה שלו על תוצאות הבדיקה.  לפיכך הביצועים האלחוטיים שנמדדו על ידי מהווים רק אינדיקציה ליכולתו של הנתב ובהחלט יתכן שבסביבה שונה ובמועד אחר יתקבלו תוצאות אחרות.  בנושא זה פירסמתי בבלוג שלי פוסט ארוך ואני מאוד ממליץ לקרוא אותו בעיון.

 

מסקנות והתרשמות

רפורמת השוק הסיטונאי, המאפשרת לרכוש שירותי VDSL ישירות מספקיות האינטרנט (ISP), ניתקה את הזיקה בין חברת בזק לציוד אותו היא משאילה.  כתוצאה מכך נוצר ביקוש לנתבי VDSL עצמאיים וה-VMG1312 הוא אחד הבודדים שנמכר בארץ, באופן מסודר, ללא הגב של חברת בזק.

ה-ZyXEL VMG1312 מאפשר להתחבר לרשת האינטרנט, הן בתשתית ADSL והן בתשתית VDSL, והוא הנתב העצמאי היחידי שנמכר בארץ אשר תומך באופן מלא גם בטכנולוגית Vectoring.  תמיכה זו, הצופה פני עתיד, תאפשר ללקוחות ה-VDSL להנות ממהירויות download גבוהות יותר, הנושקות ל-100M.

ה-VMG1312 כולל מספר תכונות מתקדמות, כמו גיבוי לחיבור ה-xDSL המבוסס על מודם סלולרי (3G או LTE), תמיכה ב-4 סביבות WiFi נפרדות, הפועלות בתקן N, ומנגנון בקרת הורים מתקדם וגמיש.  ממשק המשתמש של ה-VMG1312 פונקציונאלי מאוד ולמרות שהוא גרפי רק בחלקו,  ניתן לנווט בו בקלות ובזריזות.  ראויה לציון העובדה ששינויי ההגדרות בממשק מתבצעים באופן מיידי ולא נדרש זמן התאוששות ארוך אחרי כל שינוי.

החומרה עליה מתבסס ה-VMG1312 היא המתקדמת ביותר בתחום ה-VDSL וכפי שבא לידי ביטוי בתמונת הפנים שלו, איכות הבניה וההרכבה שלו מעולה.  ניתן להתרשם שהמהנדסים של חברת ZyXEL עשו כל מאמץ על מנת להתמודד עם החום המופק מה-SoC של הנתב (ה-BCM63168) - הן באמצעות לוחית קירור עצומה בגודלה והן על ידי מארז מאוורר במיוחד. 

יחד עם זאת, ולמרות השימוש ב-SoC מתקדם וההתמקדות באמצעים לקירורו, מפתיע לגלות שפורטי ה-LAN של ה-VMG1312 תומכים רק במהירות של 100M ושהממשק האלחוטי תומך רק בתדר 2.4Ghz.  הפתעה זו מתגברת בעת שמשווים את ה-VMG1312 לנתבי VDSL של חברות אחרות, המתבססים על אותו SoC זה ואמצעי קירור צנועים יותר.  ברוב המקרים, נתבים אלה תומכים בפורטי LAN של 1G וב-Dual Band, שהופכים אותם לאטרקטיבים מאוד בעיניי הצרכנים. 

 עם זאת, יש לזכור שתכונות מתקדמות אלה מאמצות את ה-SoC של הנתבים הרבה יותר וגורמות להתחממות גדולה יותר.  לפיכך יתכן שהמהנדסים של ZyXEL בחרו לנקוט גישה זהירה יותר והעדיפו להפחית מתכונותיו, לטובת יציבות ואורך חיים משמעותי יותר.  גישה  זהירה זו באה לידי ביטוי בהתנסות האישית והחיובית שהיתה לי עם ה-VMG1312.

כפי שאני עושה עם כל נתב, גם ה-VMG1312 שנמסר לי הפך למשך כשבועיים לנתב הבייתי שלי.  הוא חובר לקו VDSL של 100M (בשירות של 012) ולרשת הבייתית העמוסה שלי הכוללת 3 מתגים של 1G, שתי נקודות גישה אלחוטיות, 5 מחשבים נייחים וכ-10 מכשירים ניידים.   לאורך כל הבדיקה הוא נשאר יציב לחלוטין ועמד ללא שום בעיה בדרישות של הרשת שלי. 

ה-VMG1312 הוא נתב VDSL מעולה הנותן מענה ראוי לדרישה הגוברת והולכת לפתרונות עצמאיים, שאינם תלויים בציוד של בזק.   מחירו הנוח של ה-VMG1312 - כ-470 שקל בפלונטר - בשילוב עם תכונות יחודיות כמו גיבוי סלולרי ותמיכה ב-Vectoring, הופכות אותו לרכישה מצויינת שאני יכול להמליץ עליה ללא היסוס.

 

פרטים נוספים

דף המוצר באתר הכללי של ZyXEL ‏-- VMG1312

דף מידע -- VMG1312 Data Sheet

מדריך התקנה מקוצר -- VMG1312 Quick Installation Guide

מדריך למשתמש -- VMG1312 Users Guide

מדריך יישום  -- VMG1312 Application Notes