חברת Huawei מציגה מערכת MESH יחודית

חברת Huawei הסינית, הידועה בעיקר בזכות הטלפונים החכמים והמחשבים הניידים שלה, הכריזה, במסגרת תערכות CES 2018, על מערכת MESH יחודית המשלבת יחידות אלחוטיות ויחידות קוויות המתבססות על רשת החשמל.

כמו ברוב מערכות ה-MESH הקיימות היום, Huawei משתמשת ב-WiFi Q2 שלה באחד מערוצי טווח התדר 5Ghz לתקשורת בין היחידה הראשית ללווינים, אך בניגוד אליהן היא מציעה גם ערוץ תקשורת קווי, המבוסס על טכנולוגית G.Hn.

המשמעות היא, שלא כמו יצרניות אחרות המשתמשות בחומרה זהה (או דומה מאוד) הן עבור הבסיס והן עבור יחידות הקצה (הלוויינים), אצל Huawei יש שוני חומרתי מהותי בין השניים.

מבחינה אלחוטית, המערכת מקוטלגת כ-AC1900, בעלת 2 ערוצים, המתבססת על רכיבים של חברת Realtek.  במקביל, בתקשורת ה-G.hn, המתבצעת מעל קווי החשמל, נעשה שימוש ברכיבי PLC של חברת Hisilicon התומכים במהירות של 1Gbps.

מבחינה קווית (RJ45) הבסיס כולל 3 יציאות LAN במהירות 1G כל אחת כאשר היחידה הלווינית, בנוסף לתמיכה ב-G.Hn, כוללת יציאת LAN אחת הפועלת אף היא במהירות 1G.  לא ברור איזה מהיחידות, אם בכלל, כוללת גם כניסות USB.

ה-WiFi Q2 מגיע בשתי תצורות עיקריות – בסיס ומספר לוויינים, כולם בעלי יכולת אלחוטית, כאשר ערוץ התקשורת ביניהם מבוסס G.Hn או לחילופין, מספר תחנות בסיס שערוץ התקשורת בינהם יכול להיות גם אלחוטי.  בנוסף, יכול המשתמש לרכוש בנפרד יחידות נוספות – בסיסים או לווינים – על פי צרכיו.

ההתבססות של Huawei על טכנולוגית G.Hn היא מעודדת כיוון שמצד אחד לא צפויות יותר התפתחויות בטכנולוגית ה-HomePlug, המלווה אותה כבר תקופה ארוכה ומצד שני, G.Hn לא זכתה להצלחה רבה בשנים האחרונות.  יתכן והכיוון שהחברה הסינית הולכת, מצביע על רנסנס מסויים בטכנולוגיה זו.

מועד הזמינות של המערכת היא הרבעון השני של 2018 והיא כאמור תגיע ב-2 תצורות – 3 בסיסים אלחוטיים במחיר של $350 ולצידה מערכת של בסיס אלחוטית ושני לוויני G.Hn במחיר של $220.  כאמור לעיל, יהיה בנוסף ניתן לרכוש יחידות בסיס אלחוטיות או לוויני G.Hn באופן נפרד.

חברת D-Link מציגה ב-CES 2018 סדרה של נתבים

מבין מעט החברות שהציגו מוצרים חדשים ב-CES 2018, היתה זו D-Link עם ההצע הרחב והמעניין ביותר – הן בתחום התקן 802.11ax והן בתחום נתבי ה-MESH.

בדומה לחברת Asus, גם D-Link קופצת מוקדם למדי לבריכת נתבי ה-AX ולמרות שאין אפילו טיוטה מאושרת לתקן זה, היא מציגה שני נתבים עתידיים בתקן זה.  ה-DIR-X6060 וה-DIR-X9000 אמורים לספק קצב אלחוטי תאורטי משולב של 6000Mbps ו-11000Mbps בהתאמה, תוך התבססות על מערך של MU-MIMO של 4 אנטנות.

כמו כל נתב סטנדרטי הם כוללים כניסת WAN ו-4 יציאות LAN, התומכות כולן ב-1G, ואליהם תווסף יציאת LAN יחודית הפועלת בקצב של 2.5Gbps.  תמיכה זו מתבססת על תקן חדש, המאפשר קצבים העולים על 1G באמצעות כבלי CAT5E ו-CAT6 וכרטיסי רשת יעודיים, עליו כתבתי בעבר.

בשלב זה D-Link לא פירסמה את עלותם של נתבים אלה אך הבטיחה שהם יהיו זמינים ברבעון השני של השנה.  הבטחה זו מתבססת על ההערכה (או חילופין התקווה) שהטיוטה השלישית של תקן AX תאושר בכנס של וועדת התקינה שיערך בחודש מאי הקרוב.  בהקשר זה כדאי להזכיר ששתי הטיוטות הראשונות של התקן לא אושרו בוועדת התקינה, מה שמעכב מאוד את פרסומות הסופי, שצפוי רק לקראת סוף 2019.

במקביל, הציגה D-Link שתי מערכות MESH חדשות בסדרת ה-Covr שלה.  ה-Covr-2202 כוללת שתי יחידות, המקוטלגות כ-AC2200, ותומכת בשלושה ערוצים – 2 בתדר 5Ghz ועוד אחד בתדר 2.4Ghz.

החברה טוענת ששתי היחידות יכולות לכסות ביחד שטח של כ-550 מ"ר אבל סביר להניח שמדובר בהערכה מקסימאלית, המתבססת על בניה המבוססת על סגנון הבניה האמריקאי – עץ וגבס.   אני מעריך שמערכת זו, אם תופעל בבית ישראלי טיפוסי – המבוסס על ברזל ובטון – הכיסוי יהיה נמוך בהרבה.

לעומתה, ה-Covr-C1203, כוללת 3 יחידות שטוחות, המקוטלגות כ-AC1200 ותומכות שני ערוצים – אחד בתדר 5Ghz ואחד בתדר 2.4Ghz.  במקרה זה D-Link טוענת לשטח כיסוי של 460 מ"ר שההערה שנרשמה לעיל, לגבי סוג הבניה, תקפה כאן גם כאן.

הדגם הבכיר יהיה זמין ברבעון השני של השנה במחיר של $320 כאשר אחיו, הנחות יותר, יהיה זמין כבר בחודש הבא במחיר צנוע של $250.

את סדרת ההכרזות של חברת D-Link משלים הנתב DIR-2680.  זהו נתב AC2600 התומך ב-MU-MIMO מרובע ומשלב את מערכת האבטחה של חברת McAfee המספקת הגנה הקפית על הרשת הביתית.

עוד חידוש בנתב זה היא ההתבססות על פלטפורמת החומרה של חברת אינטל הכוללת מעבד רשת מרובת ליבות (Soc) המכונה GRX350 ושבבי Wifi מדגם WAV500. לדברי D-Link שילוב זה מאפשר למערכת ההגנה של McAfee לעבוד בצורה יעילה ומהירה יותר.

ה-DIR-2680 יהיה זמין ברבעון השני של השנה במחיר של $250.

 

מחפשים רמקול חכם משולב עם נתב – ל-Asus יש מענה

מוצרי התקשורת הבייתית של חברת Asus אינם משווקים בארץ באופן מסודר, אבל ישראלים רוכשים אותם מחו"ל והם בדרך כלל מאוד מרוצים מהם.

לסדרה הארוכה של מוצרי התקשורת המוצלחים של החברה מצטרף, במסגרת הכרזה שנערכה בתערוכת CES 2018, יצור מוזר – רמקול חכם המשולב עם נתב MESH אלחוטי בסדרת ה-Lyra של Asus.

ה-Lyra Voice הוא נתב המקוטלג כ-AC2200, אשר כולל שלושה ערוצי תקשורת – אחד בתדר 2.4Ghz ושניים בתדר 5Ghz – ובמקביל שני רמקולים ומיקרופון התומך ב-Alexa – המסייעת הקולית של חברת Amazon.

לנתב זה כניסת WAN אחת ויציאת LAN אחת בלבד, ששתיהן תומכות המהירות 1G ובנוסף, 6 אנטנות פנימיות.  לנתב אין כניסת USB אך מצד שני הוא תומך ב-Bluetooth.  הפקת הצלילים מתבצעת באופן סטריאופוני על ידי שני רמקולים של 8W כל אחד.  בשלב זה לא ידוע מתי נתב זה יהיה זמין ומה יהיה מחירו אך Asus מבטיחה שהוא יוכל להשתלב ב-MESH של מוצרי ה-Lyra של החברה.

במקביל ל-Lyra Voice הכריזה Asus על עוד נתב MESH בסדרה, המכונה Lyra Trio.  פרט לכך שמדובר בנתב MESH בתקן AC התומך ב-3 זרמים, לא סיפקה Asus נתונים טכניים נוספים על מוצר זה.

בהזדמנות זו כדאי להזכיר ש- ASUS היא החברה הראשונה שהציגה, כבר בשנה שעברה, נתב התומך בתקן AX.  ה-RT-AX88U של החברה, המקוטלג כ-AX6000 (שימו לב ל-AX), כולל 8 יציאות LAN במהירות 1G ו-2 כניסות USB 3.1.  לנתב 4 אנטנות והוא תומך במגוון סטנדרטים ושרתים.  בשלב זה לנתב זה אין מועד זמינות או עלות משוערת.

עד היום, מי שרצה מערכת MESH ביתית, גם אם כבר יש לו נתב טוב ויעיל, נאלץ היה לרכוש חומרה חדשה.  בהקשר זה מוכיחה חברת Asus שההשקעה בנתביה משתלמת והיא מציגה חידוש מעניין  – אפשרות לעדכן את קושחת חלק מהנתבים שלה, כך שתתווסף להם תמיכה ב-MESH.  באופן זה, על ידי שדרוג הקושחה של כל נתבי ה-Asus שברשות הלקוח, הופכת הרשת הביתית למערכת MESH.

בשלב זה העדכונים זמינים – תחת השם AiMESH – ל-14 נתבי Asus שונים המקוטלגים במהירויות AC1900, ‏AC2900 ו-AC3100.  בקרוב צפויה תמיכה כזו גם לנתבים המתקדמים התומכים ב-AC5300.

גם Netgear מתמקדת בקהילת השחקנים

בדומה לחברת Linksys, שבמסגרת CES 2018, התמקדה בקהילת השחקנים, גם חברת Netgear מציגה נתב יעודי לקהילה זו.

ה-XR500 Nighthawk Pro Gaming WiFi Router הוא נתב AC2600, הכולל כניסת WAN אחת ו-4 יציאות LAN שכולן תומכות במהירות 1Gbps, שתי כניסות USB 3.0 ו-4 אנטנות חיצוניות.  הוא מתבסס על SoC של חברת Qualcomm ומכיל 256MB של זכרון RAM.

על מנת להתאים את עצמו לקהילת השחקנים, הוא כולל ממשק יחודי המציג את האופן בו מנוצל רוחב הפס בזמן אמת, השהיות ping וכולל מסנן גיאוגרפי שמטרתו לשפר את מהירות החיבור לשרתים המרוחקים.  כך למשל הנתב מנסה להעריך את המרחק בינו לבין שרתי המשחקים, להגביל חיבור לשרתים רחוקים או איטיים ולסנן שחקנים איטיים.  הנתב יהיה זמין בחודש הבא בעלות של כ-$300.

במקביל לנתב, הכריזה Netgear על סוויץ מנוהל, המיועד אף הוא לקהילת השחקנים, הכולל ממשק ניהול הדומה לזה של הנתב.

סוויץ' זה – GS810EMX – הוא בעל 8 כניסות של 1G והוא מעוצב באופן דומה לנתב.  ה-GS810EMX יהיה זמין בחודש הבא ועלותו זהה לזו של הנתב.

במסגרת סדרת ה-MESH שלה, המכונה Orbi, הציגה החברה יחידה חדשה – המכונה RBS50Y – החסינה לגשם ועמידה בפני רוחות ושמש ולפיכך מיועדת להתקנה מחוץ לבית.

המוזר ביחידה זו, שעלותה $330, היא שמקור הכוח שלה אינו מתבסס על POE ולכן בסמוך אליה יצטרך המתשתמש למקם שקע חשמל חסין מים.  לטעמי, חסרון זה הופך יחידה זו לחסרת תועלת ממשית.

חדשות Linksys ב-CES 2018

על דלותה של CES 2018 בתחום התקשורת הבייתית כבר עמדתי בפוסט הקודם שפורסם אתמול, אבל פטור בלא כלום – אי אפשר ולפיכך בפוסטים הקרובים אסקור את מעט הנתבים החדשים שהוכרזו במהלכה.

חברת Linksys הכריזה על גרסא נחותה יותר של מערכת ה-MESH שלה שבה, לעומת המערכת שהוכרזה בשנה שעברה, יש רק ערוץ אחד בתדר 5Ghz התומך במהירות 1300Mbps.

פרט לכך, ה-Velop החדש זהה בכל תכונותיו למוצר הקודם, ולמרות ש-Linksys לא הודיעה על מחירו, אני מניח שהוא יהיה זול יותר ויאפשר כניסה נוחה יותר למשתמשים הרגישים למחיר.  (המחיר של יחידת Velop "ישנה" בארץ עומד על סביב 1,100 שקל, כלומר מערכת של 3 יחידות תעלה יותר מ-3,000 שקל…).

המוצר יהיה זמין ברבעון השני של 2018 ויהיה ניתן לרכוש אותו בכיחידה בודדת, זוג או שלישיה.  על פי Linksys ניתן יהיה לשלב יחידות של שני מוצרי ה-Velop – ישנים וחדשים – באותה רשת.  בנוסף הבטיחה Linksys מספר עדכוני קושחה – לשני המוצרים – שישפרו את התכונות של המוצרים ואף יוסיפו להם תכונות חדשות שאינן קיימות היום.

במקביל, הכריזה Linksys על שדרוג קושחה של הנתב WRT32X (שהוצג בשנה שעברה) באופן שהוא יזהה, באופן אוטומטי, כרטיסי רשת של חברת Killer Networking ויתעדף תעבורה של אפליקציות משחקים העוברים דרכו.

יחד עם העדכון וכהשלמה להתמקדות בקהילת השחקנים, הכריזה החברה על גרסא מיוחדת של הנתב, שתכונה WRT32XB, המתעדפת את התעבורה של קופסאות Xbox.  נתב זה יעלה $300 והוא יהיה זמין כבר בחודש הבא.

לאן נעלמו הנתבים בתערוכת CES 2018?

בסוף השבוע שעבר הסתיימה תערוכת CES 2018 ומבחינת תחום התקשורת הבייתית, מדובר באירוע דל ומשעמם.

כבר קרוב ל-10 שנים שאני סוקר את תחום התקשורת והנתבים הבייתים בתערוכות CES ומעולם לא זכורה לי תערוכה עם מיעוט כזה של הכרזות והעדר כמעט מוחלט של מוצרים חדשים.

בניגוד לשנים הקודמות, שבהן כל החברות הציגו שורה ארוכה של פיתוחים חדשים, השנה – רבות מהן כלל לא טרחו להכריז על נתבים חדשים, נקודות גישה עדכניות או פתרונות תקשורת בייתים מעניינים.

בין החברות הללו ניתן למנות את TP-LINK, אדימקס, TRENDnet, אסוס ו-Amped Wireless שבכל השנים הקודמות הציגו מוצרים חדשים המנצלים את הטכנולוגיות החדישות ביותר והשנה נעדרו כליל.

התחושה המתקבלת היא שכל החברות יושבות על הגדר ומחכות לחודש מאי השנה שבה, במסגרת פגישת העבודה של קבוצת התקן 802.11ax, צפויה לקבל אישור הטיוטה השלישית שלו.  בפגישות הקודמות של הוועדה, הטיוטות הראשוניות לא קיבלו בהצבעות שנערכו את הרוב הדרוש ואישורן ולכן מרבית החברות לא טרחו להציג מוצרים המתבבסים עליו.

במידה והטיוטה השלישית אכן תקבל, צפוי שלקראת הסתיו של 2018 נראה הכרזות משמעותיות של מוצרים המתבססים על תקן AX שבוודאי יתגברו לקראת תערוכת CES 2019 שתערך בין ה-8 ל-11 לינואר 2019.

עד אז נצטרך להסתפק במה שהחברות מציעות בשלב זה – מוצרי MESH כאלה ואחרים שיעילותם, במיוחד בסביבה ישראלית, מוטלת בספק.

בפוסטים הבאים שאפרסם במהלך השבוע, אתמקד במעט הציוד החדש שבכל אופן הוכרז במסגרת התערוכה השנה.

סמייל 012 לא ניתקה לקוחות ותשלם 1.4 מיליון שקל

בהסדר פשרה, שהושג במסגרת תובענה יצוגית, נקבע כי חברת סמייל 012 תפצה לקוחות שביקשו להתנתק משירותיה ולא זכו למענה, בסך של כ-1.4 מיליון שקל.

תחילתה של הפרשה בסוף שנת 2014 כאשר אחד מלקוחות סמייל 012, אמנון אטד שמו, ביקש להתנתק מהתקשרותו עם החברה לצורך מעבר לחברה אחרת.

הוא שלח, באמצעות אתר "נתק", פקס וכשלא קיבל מענה, פנה מספר פעמים נוספות הן באמצעות אתר האינטרנט של סמייל 012 והן באמצעות שיחה עם נציג שירות.  חרף פעולות אלו החברה לא ניתקה אותו משירותיה והמשיכה לחייבו בחיובים שונים.

כתגובה להתנהלות זו, החליט הלקוח להגיש כנגד סמייל 012 תביעה יצוגית ובתחילת החודש הגיעו הצדדים לפשרה כספית, שעלותה הכוללת לחברה עומדת על כ-1.4 מיליון שקל.

התובע עצמו זכה ב-20,000 שקל ובאי כוחו ב-160,000 שקל.  שאר לקוחות חברת סמייל 012, שלא נותקו למרות בקשתם, פוצו בכ-1.2 מיליון שקל, על פי הפירוט הבא:

  • החברה איתרה 4,920 לקוחות, שבין החודשים ינואר 2014 ואוגוסט 2015 ביקשו להתנתק משירותי סמייל 012 ולא נענו.  ללקוחות אלה השיבה החברה סך של כ-450,000 שקל ובכלל זה הפרשי הצמדה וריבית.
  • עבור מספר לא ידוע של לקוחות שביקשו להיתנתק בתקופה מוקדמת יותר ולא נענו, הקציבה החברה סכום גלובלי של 750,000 שקל שישולמו למי שיפנה אליה ויוכיח כי ביקש להיתנתק ולא נענה.

במסגרת הסדר הפשרה, שניתן לו תוקף של פסק דין, נקבע כי אין לראות במי שביקש להתנתק משירותי החברה, אולם בפועל המשיך להשתמש בשירותיה, כמי שבוחר להמשיך את התקשרותו עמה.  לפיכך גם לקוח מסוג זה זכאי לפיצוי כספי במסגרת הסדר הפשרה.

פסק הדין הזה הוא ציון דרך ביחסים בין חברות המספקות שירותים מתמשכים, ובכלל זה ספקיות אינטרנט, לבין לקוחותיהן.  הוא קובע, באופן מפורש, שחובה על החברות לנתק את הלקוחות המבקשים זאת, מיד עם קבלת בקשתם הראשונה, ובמידה לא יעשו זאת – יוטלו עליהן עיצומים כספיים משמעותיים.

יתר על כן, העובדה שהחברה הצליחה לאתר כ-5,000 לקוחות שבמהלך של שנה וחצי, ביקשו להיתנתק ולא נענו, מעידה על היקף התופעה ועל הצורך לנקוט יד תקיפה כנגדר התנהלות זו, המאפשרת לחברות להושיט יד וליטול את כספו של הלקוח, גם אם הוא אינו רוצה בכך.

ת"צ (תל אביב) 46059-05-15 – אמנון אטד נ' סמייל טלקום בע"מ

שירות DNS חדש מבטיח הגנה מאיומי סייבר

ה- GCA, (ראשי תיבות של Global Cyber Alliance), הוא ארגון בין לאומי, ללא מטרות רווח, שהוקם על ידי ארגוני אכיפת חוק ומוסדות מחקר על מנת להפחית פשעי סייבר.

כחלק מפעילותו, המבוצעת בשיתוף פעולה עם חברת IBM וארגונים מסחריים נוספים, הוא החל להפעיל לאחרונה מערכת DNS החוסמת שמות מתחם המאכסנים בוטנטים, מהווים בסיס להתקפות פישינג ומארחים אתרי אינטרנט זדוניים אחרים.  השירות מיועד לקהל הרחב ולארגונים שאינם מפעילים מערכות DNS הזקוקים לשכבת הגנה נוספת מפני איומי סייבר.

המערכת, המכונה Quad9, פועלת בכתובת האינטרנט 9.9.9.9 עובדת כמו כל שרת DNS אחר (כמו זה של חברת גוגל הפעיל בכתובת 8.8.8.8) החוסם פיענוח של שמות מתחם ואתרי אינטרנט המזוהים מראש כאיומי סייבר.  ראשי ה-GCA מבטיחים שרשימת האיומים תתעדכן באופן יום-יומי ויתווספו אליה אתרים ושמות מתחם באופן שוטף, לפחות פעמיים ביום.

בנוסף, מבטיחים מנהלי ה-GCA, שהשירות רגיש מאוד לפרטיות המשתמשים בו ולפיכך לא יתבצע מעקב על מקור בקשות ה-DNS ואתרי האינטרנט אליהם מנסים הגולשים להגיע.  המידע היחיד שישמר הוא האיזור הגאוגרפי ממנה הגיעה הבקשה, זאת לצורך מעקב אחר התפשטות הבקשות הקשורות לדומיינים זדוניים.

על מנת לשמור על חסינות המערכת וזמינותה ברחבי העולם, ממוקמים שרתי Quad9 בכ-70 אתרים גאוגרפים ברחבי העולם והכוונה היא להגדיל מספר זה, עד סוף שנת 2017, לכ-100 אתרים, שבבכל אחד מהם ישנם לפחות 3 שרתים פיזים, המגבים האחד את השני.

השירות של Quad9 מסופק בחינם, אבל הפריסה הרחבה שלו והעדכון השוטף זקוקים למימון שוטף ולפיכף, לטווח ארוך, השירות יתבסס במידה רבה על כספים שיגיעו מגופי ממשל ותעשיה שיממנו אותו.  עובדה זו מעוררת חשש מסוים מהשירות הזה ומידת האוביקטיביות שתישמר בו.  הרשימה הארוכה של ארגונים התומכים ב-GCA מגבירה חשש זה.

בשירות של Quad9, במקביל לשמות המתחם הבעייתים, תישמר במסד נתוני ה-DNS של Quad9 "רשימת זהב" של שמות מתחם שאותם אין לחסום לעולם ו-"רשימה לבנה" של כמיליון שמות מתחם פופולריים, שההתיחסות אליהם צריכה להיות זהירה יותר.

יחד עם ההבטחה הקיימת בשירות החדש הזה, חייבים לזכור שהוא מספק הגנה בסיסית ביותר שאינה מוחלטת ובוודאי לא מהווה קו הגנה מלאה מפני מתקפות סייבר.  לפיכך יש להתייחס לשירות רק כעוד מרכיב אחד משלל אמצעי הגנה שעל המשתמש או הארגון להפעיל.

כך למשל, הרבה מאוד מהשירותים של חברות גדולות, כמו AWS של חברת אמאזון או הענן של חברת גוגל (Drive), מארחים אתרים ומסמכים זדוניים וברור שחסימת שירותים אלה על ידי Quad9 תגרום הרבה יותר נזק מתועלת.  כך למשל שירות Quad9 אינו יכול לעצור מתקפה המתבססת על קובץ זדוני המגיע לדואר האלקטרוני של משתמש משירות Google Docs, זאת כיוון שהשירות אינו יכול להרשות לעצמו לחסום את drive.google.com.

במידה והחלטתם להשתמש בשירות זה, כל שיש לעשות הוא לשנות את כתובת שרתי ה-DNS בנתב או במחשב.  באתר של ה-FCA ישנם מספר סרטונים ומדריכים המסבירים כיצד לבצע זאת.

נתב VDSL חדש בסדרת ה-VR של TP-LINK

חברת TP-LINK מציגה נתב VDSL חדש לסדרת ה-VR שלה.

החבר החדש, המכונה ה-VR2800, מקוטלג כ-AC2800, תומך בטכנולוגית MU-MIMO ומספק מהירות של 2167Mbps בתדר 5Ghz ו-600Mbps בתדר 2.4Ghz.

לנתב 4 יציאות LAN התומכות במהירות של 1G וכרגיל בסדרה זו, אחת מיציאות אלה יכולה להיות מוסבת לכניסת WAN, כך שהוא יכול לתפקד גם כנתב אוניברסלי.

לנתב 4 אנטנות חיצוניות ו-2 כניסות USB 3.0.

בשלב זה הוא אינו זמין בארץ אך ניתן לרכוש אותו באמאזון UK ובעלות של כ-900 שקל, הוא יגיע אליכם עד הבית.

על מאפייני הנתב ומלוא הנתונים הטכניים שלו ניתן ללמוד מדף המוצר באתר החברה.

ניתן להזמין אותו מחנות אמאזון UK כאן.

סלקום מכריזה על מערכת MESH

חברת סלקום מכריזה היום על פתרון MESH אותה היא מכנה Super WiFi.  המערכת מתבססת על בקר מרכזי (AP) אליו מתחברים באופן אלחוטי יחידות קצה (לווינים), המספקות כיסוי אלחוטי לכל הסביבה הביתית.

על המערכת, הכוללת כאמור בקר ויחידות קצה, שולטת אפליקציה המותקנת על הטלפון החכם המאפשרת למקם את הלווינים באופן אופטימלי ובנוסף נותנת ללקוח אפשרויות שליטה כמו "בקרת הורים" ותעדוף שירותים.

המערכת תהיה זמינה, הן ללקוחות סלקום והן ללקוחות של חברות אחרות, במהלך חודש נובמבר.  הלקוחות של חברת סלקום יקבלו את הבקר המרכזי בחינם וישלמו 15 שקל לחודש לכל לווין.  לקוחות של חברות אחרות יצטרכו לשלם הן עבור הבקר והן עבור יחידות הקצה, 350 שקל עבור כל יחידה.

בהנחה שמערכת MESH סטנדרטית כוללת 3 רכיבים – בקר ו-2 יחידות קצה – עלות המערכת לצרכן שאינו לקוח של חברת סלקום היא 1,050 שקל – כלומר כ-$300.  זוהי עלות הדומה לזו של מערכות MESH נפוצות בשוק כמו Google Wifi, ה-Orbi של חברת Netgear וה-DECO של חברת TP-LINK.

המערכת של סלקום היא יוזמה טכנולוגית של יצרנית הנתבים ADB (ספקית הנתבים של החברה), המתבססת על שבבים של חברת ברודקום ותוכנה של חברת AirTies הטורקית.

לצערי, ההכרזה של חברת סלקום, המגיעה בעיקר כהודעה לעיתונות, דלה מאוד בפרטים טכניים.  כך למשל לא ברור אם הבקר משמש כ-AP בלבד או יכול לשמש כנתב אמיתי והאם ערוץ התקשורת של מערכת ה-MESH הוא ערוץ יעודי ובאיזה סביבת תדר הוא משתמש.  ככל שיגיעו לידי פרטים נוספים, אני אפרסם אותם כאן.