סקירת מתאם ה-MoCA 2.0 של חברת Actiontec

ECB6200מה עושים כשצריך למקם שקע רשת בממ"ד ובשום אופן לא ניתן להעביר לשם כבל רשת?  זו היתה הבעיה בה נתקלתי לאחרונה.

קצת רקע – הממ"ד המדובר שימש עד לאחרונה חדר טלוויזיה ומשחקים לילדים.  בזמנו, בעת שהותקן בו ממיר כבלים של HOT, הסתבר שצינור הקואקס סתום.  לפיכך, הטכנאי של HOT השחיל את כבל הקואקס בצינור של כבל הטלפון ובכך סתם את הגולל על השחלת כבל שלישי.

השחלת כבל הרשת בצינור החשמל לא היוותה אופציה ומצד שני, החלפת כבל הטלפון נפסלה גם היא כיוון שנקודת הרשת צריכה לתמוך ב-1G.  הכיסוי האלחוטי בממ"ד אמנם סביר אך הוא אינו מתאים להעברת קבצים מהירה.

בשלב ראשון ניסיתי לפתור את הבעיה באמצעות מתאמי חשמל (Powerline) של 600Mbps אך המהירות האפקטיבית שהתקבלה היתה מאוד עלובה – כ-70Mbps, בעיקר בגלל אורך חוטי החשמל והעובדה שבדירה יש חשמל תלת-פאזי.

ecb6200k02_contentלמזלי, הדירה מרושתת בכבלי קואקס ובנוסף לממיר בממ"ד, קיים ממיר נוסף בסלון.  לפיכך, וכאופציה אחרונה לפני קדיחות וחציבות, החלטתי לנסות ולבדוק האם מתאם המבוסס על טכנולוגית MoCA 2.0 – כלומר העברת התקשורת על גבי כבלי קואקס – יספק פתרון טוב יותר.

אחרי בדיקת האופציות הקיימות בשוק, הזמנתי מאמזון את הקיט ECB6200K02 של חברת Actiontec.  למזלי "נפלתי" על מבצע וכך עלות היבוא של המתאמים, כולל משלוח עד הבית, הסתכמה ב-630 שקל.

המתאמים מגיעים בקרטון חום ופרט למדבקה המתארת את תוכנו, אין עליו שום כיתוב או הסבר.  בתוך הקרטון מונחים שני מתאמי ECB6200, שני כבלי רשת צהובים באורך 1.8 מטר, 2 כבלי קואקס שחורים באורך 90 ס"מ, שני ספקי כוח (5V/2A) ומפצל קואקס.

ECB6200_installההתקנה של המתאמים פשוטה ביותר – מנתקים את כבל הקואקס מהממיר, מחברים אותו אל כניסת המתאם (Coax IN) ובאמצעות כבל הקואקס המסופק, מחברים את יציאת המתאם (TV/STB Out) חזרה אל הממיר.

בשלב הבא מחברים אל המתאם את כבל הרשת המסופק, את ספק הכוח וממתינים 5 עד 10 שניות עד שנורת הסנכרון – COAX – מאירה בירוק.

את כבל הרשת של אחד המתאמים, מחברים לאחת מיציאות ה-LAN של הנתב ואת כבל הרשת של המתאם השני מחברים למחשב, מתג (switch) או לנתב המשמש כנקודת גישה אלחוטי.  השרטוט המופיע משמאל מתאר את תהליך ההתקנה בצורה גרפית פשוטה.

את בדיקות הביצועים של המתאם בצעתי בשתי דרכים.  ראשית, בצעתי בדיקה "סינטטית" שבה חברתי את המתאמים גב לגב באמצעות כבל קואקס קצר.  בדיקה זו בודקת את ביצועי המתאמים על פני כבל קואקס "שקט", שפרט לאותות התקשורת, לא עובר עליו שום מידע נוסף.

ecb6200_synthetic_testבשלב השני בצעתי בדיקה בתנאי "אמת" – כלומר כאשר המתאמים מחוברים בין שקע הכבלים בקיר לבין הממיר של חברת HOT.

צילום של מערך הבדיקה הסינטטי מופיע מצד שמאל וכרגיל, לחיצה על התמונה תציג אותה בגודל אמיתי בטאב חדש.

תוצאות בדיקות הביצועים המופיעות בטבלה להלן, הן מבחינת המהירות והן מבחינת משך ה-ping, הפתיעו אותי מאוד ומבכל היבט שנבחן אותן, הן לא פחות ממדהימות.  יודגש שהתוצאות בבדיקה להלן התקבלו תוך שימוש בתוכנת iPerf.

ECB6200 Performance

המסקנה העיקרית מבדיקת הביצועים היא שפרט למדידה אחת, שנעשתה עם כרטיסי רשת של 1G עם גודל פקטות קטן יחסית – 128KB, אין הבדל מהותי בין כבל רשת סטנדרטי לשימוש במתאם ה-MoCA 2.0.  יתר על כן, גם במהירות של 1G עם גודל פקטה של 128KB, המהירות היא עדיין טובה מאוד ועולה על 500Mbps.

החסרון היחידי שהצלחתי למצוא במתאמים של Actiontec היא זליגה של אות הקואקס.  כלומר, כאשר מחברים את המתאמים בדירות שונות באותה קומה, נוצר קשר בין המתאמים (נורית ה-COAX נדלקת) ומכיוון שלא ניתן להצפין את התעבורה, ניתן להעביר ביניהם נתונים.  אמנם, המהירות במצב זה אינה גבוהה במיוחד – ככל הנראה בגלל האורך של כבלי הקואקס, אבל עדיין קיימת ביניהם תקשורת.

למי שמחפש דרך לחבר שתי דירות באמצעות המתאמים זה יכול להיות פתרון מצויין, אך מצד שני יש ביכולת הזו גם סכנת אבטחה שיש לטפל בה.  הדרך הפשוטה ביותר להתגבר על בעיית הזליגה היא על ידי התקנת פילטר RF יעודי על כניסת כבל הקואקס לדירה. פילטר כזה חוסם את מעבר התדרים 1125Mhz עד 1525Mhz בהם משתמשת טכנולוגית MoCA 2.0 וניתן להשיגו בעלות של כמה עשרות שקלים.

בשורה התחתונה, מבין כל פתרונות הכבילה האלטרנטיביים שבדקתי עד היום – אלחוט (WiFi), שימוש בחוטי חשמל (Powerline) או שימוש בכבלי הטלפון (HPNA), מתברר שמתאמי MoCA 2.0 הם הקרובים ביותר לביצועי Gigabit Ethernet ובמקרים שלא ניתן להשחיל כבל רשת, הם מהווים פתרון יוצא מהכלל.

את דף המידע של המוצר ניתן למצוא כאן ואת מדריך המשתמש ניתן למצוא כאן.

3 תגובות לפוסט “סקירת מתאם ה-MoCA 2.0 של חברת Actiontec”

 1. לגבי הזליגה של האות לשכנים. אני לא מדבר מנסיון כי אין לי את המתאמים (לפחות בינתיים) אבל אם תחפש ברשת, תמצא שיש להם מנשק web שמשמש בין היתר לעדכון קושחה. השמועות אומרות שניתן להגדיר שם מפתח הצפנה (כמובן שהאפשרות צריכה להיות מופעלת ועם אותו מפתח בכל המתאמים ברשת).
  זה אולי לא אידיאלי אבל יתכן שזהו סוג של פתרון.

 2. הכתבה באה באיחור, הלכתי על powerline ונפלתי בכל זאת תודה

 3. לביא, תודה על המאמר המעניין.
  השאלה שלי אם המתאם יעבוד גם בלי ממיר של הוט ?

  הוט מעצבנים אותי כבר הרבה זמן, והסיבה שאני נשאר איתם היא רק בגלל ה- MOCA שעובד עצלי מצויין במסגרת הפייברבוקס.

  יש לי בעיית קליטה בממ"ד. אני לא רוצה לרשת את כל הבית במאריכי טווח מסיבות בריאותיות. מצד שני אין לי אפשרות להשחיל כבלי ETHERNET חדשים ואני לא רוצה אותם גלויים על הקירות.

  השאלה – במידה ואתנתק מ-HOT האם יש מתאם MOCA מסחרי שניתן לרכוש שיעבוד ויתן ביצועים טובים בבית?

  תודה רבה

השארת תגובה