[Reviews/NP28G/includes/inc_head.htm]

NetCHEIF Articles

  דף הבית | פורום | בלוג | צור קשר | חיפוש | אודות

 

סקירה קצרה של
הנתב האלחוטי
Compex NP28G

תאריך הסקירה: יוני 2005

מאת: ערן כרמון - [email protected]

רכשתי ראוטר אלחוטי זה העובד במהירות 108Mbs לגלישה ב-ADSL.  לראוטר 4 כניסות מסוג USB 2 לחיבור מדפסת, דיסק קשיח חיצוני ו/או Disk on key, מצלמה וכד', וכן 4 חיבורים קווים, 3 "LAN" לכרטיסי רשת בחיבור קווי ואחד "WAN" לחיבור מודם ה-ADSL או כבלים (לא בדקתי ראוטר זה בגלישה בכבלים.  היבואן לשאלתי מסר שכיום ניתן לגלוש בכבלים ב-PPTP וקיים סיכוי שהיצרן יוסיף בעתיד תמיכה ב-L2TP, הוא מטפל בכך אולם אינו יכול להתחייב בשלב זה.

תוך מספר דקות הגדרתי החייגן ל-PPPOE וקיבלתי מיד חיבור פעיל לאינטרנט לכל ארבעת המחשבים שברשת.  מתוך 4 המחשבים, מחשב אחד נייד הגולש באלחוטי באמצעות כרטיס רשת של אינטל (Intel Pro/Wireless 2100 LAN miniPCI Adapter) ומחשב נוסף מחובר עם כרטיס רשת אלחוטי דרך ממשק USB (דגם 54Mbps Wireless USB Adapter - WNC-0300USB).

נתקלתי בבעיית גלישה במחשב הנייד ולאחר מיקוד הבעיה לכרטיס הרשת של אינטל ותפקודו תחת מערכת הפעלה חלונות XP Pro מצאתי פתרון לבעיה שהינה מוכרת באתר Dell יצרנית המחשב הנייד שברשותי.  בממשק הניהול של כרטיס הרשת שיניתי את הגדרת עוצמת השידור של הכרטיס מאוטומאטית מלאה לידנית מלאה. להלן קישור להסבר לתופעה:

 http://support.intel.com/support/wireless/wlan/sb/CS-006205.htm

כמו שניתן לראות אני משתמש בכרטיס רשת אחד בתקן B והשני בתקן G, הראוטר יודע לתמוך בו זמנית בתקן משולב כך שכל מחשב גולש ברשת במהירות בה תומך כרטיס הרשת האלחוטי המותקן (המהירות לא נקבעת למכנה המשותף הנמוך ביותר, תקן B מהירות 11Mbps כמו בראוטרים אחרים).

לכן נגשתי בשלב שני להגדיר הגנה על הרשת.  מאחר וכרטיס רשת אלחוטי אחד מקבל רק הגנת wep מסוג Hex, ביצעתי הגנה זו באמצעות קוד למען לא יוכלו לחדור לרשת.  בתהליך זה קצת הסתבכתי והיבואן עזר לי טלפונית לבצע ההגנה.  לאחר כ- 20 דקות שני המחשבים בעלי כרטיס אלחוטי הינם מוגנים באמצעות הגנת Wep וקוד התואם להגנה.  בנוסף להגנת ה-WEP הפעלתי שתי הגנות נוספות על המערכת, הראשונה, MAC Filtering המגביל גלישה למספרי MAC ידועים מראש והשנייה, Firewall בהגנה הכי גבוהה המובנית בנתב (יש 3 רמות ולאחר שבוע של עבודה לא התקבלו כל תלונות על תוכנות שלא פועלות).

לאופציית האבטחה תכונה נוספת הנקראת Pseudo Vlan, המגדירה אוטומאטית VLAN וירטואלי לכל חיבור אלחוטי.  הפעלתי אופציה זו לקבוצה ובאמצעות מספרי ה-MAC של כרטיסי הרשת אנו מגדירים את החברים בקבוצה.

מאחר וברשותי מדפסת לייזר עם חיבור פרללי בלבד דסקסתי עם היבואן דרכים אפשריות להשתמש בראוטר DI-704P קווי שברשותי כשרת מדפסת בלבד וכ-HUB לחיבורי מחשב פיזיים נוספים באם יהיה צורך.  כאן לאחר כשעה של ניסיונות הגדרה שונים הצלחתי לבצע זאת וניתן להדפיס מכל המחשבים ברשת כאשר המדפסת מחוברת לראוטר D-Link 704P.

ההגדרות שביצעתי לצורך כך הן:

1. ביטלתי את חלוקת כתובות DHCP של ה-D-Link.

2. כן שיניתי את כתובת הכניסה לראוטר הD-Link למספר מהסדרה בה משתמש הראוטר של Compex.

3. ניגשתי לכל המחשבים ברשת ושיניתי את כתובת ה-IP של המדפסת המחוברת
ל-D-Link לכתובת הכניסה החדש שהגדרתי.

בשלב הבדיקה כל המדפסות הדפיסו ואני מקווה שימשיכו כך.  אני מעדיף לחכות עם רכישת מדפסת לייזר חדשה עד שהמדפסת הנוכחית תפסיק לעבוד.

לאחר למעלה משבוע של שימוש אני יכול לדווח כי הראוטר מתפקד בצורה מושלמת ואיני סובל מניתוקים בגלישה בחבילה של 1.5MB ב-ADSL (הגעתי לשלושה וארבעה ימי גלישה רצופים.  נאלצתי לאתחל הראוטר מאחר ובחנתי  אופציות שימוש נוספות בו המחייבות אתחול).

את ארבעת כניסות ה-USB2 בחנתי באמצעות חיבור שני רכיבי חומרה והם דיסק קשיח ו-Disk on key.  נדרשתי להגדיר בראוטר את קבוצת הגלישה של הרשת שלי כך שניתן יהיה להיכנס אליהם באמצעות אקספלורר של חלונות.  הדיסק on key זוהה מיד והיה ניתן לגשת אליו או דרך פקודת FTP עם הכתובת שקיבל מהראוטר או באמצעות תוכנת אקספלורר של חלונות. לראוטר שרת FTP מובנה עם יכולת מתן הרשאות באמצעות שם משתמש וסיסמא.

בדיסק הקשיח שזוהה על ידי הראוטר נתקלתי בקשיים ולאחר בדיקה עם היבואן הסתבר שהראוטר תומך במחיצות שפורמטו ב- FAT32 ולא ב-NFTS (הדיסק שלי בגודל 200 ג'יגה).   מאחר וברשותי גם דיסק חיצוני של 80 ג'יגה המפורמט ב-FAT32 ומחיצות בגודל הנדרש חיברתי אותו לכניסת USB והמערכת זיהתה אותנו ונתנה כתובת נפרדת לכל מחיצה מוגדרת.  ניתן לגשת למחיצות הללו הן באמצעות כתובת FTP או דרך האקספלורר של חלונות.  לטעמי זוהי נקודה שבעידן הדיסקים הגדולים יש לשפר כך שיתאפשר לחבר דיסק קשיח בפורמט NFTS ומעל 32 ג'יגה.

לסיכום, התרשמותי מהראוטר חיובית ביותר, יש לו אופציות רבות שלא קימות בהרבה ראוטרים כמו שיתוף מדפסת, דיסק קשיח, disk on Key מצלמה ועוד.  תמיכת היבואן מעולה וכאשר משקללים למחיר את האחריות והשירות איני בטוח שכיום כדאי לרכוש ראוטר בחו"ל.

 כתובות אינטרנט נלוות: אתר היבואן ווסטיקום